SIPAPUNI

(English is below the photo)

“Şimdi kadınların öne çıkma zamanı!”

Bir büyüğüm olan Debra Roberts yaşlı bir Hopi bilgesi olan Thomas Banyacya Sr ile 90’ların ortalarında tanışmış. Thomas, kabilesinin büyükleri tarafından bir Hopi kehanetini dünyayla paylaşmakla görevlendirilmiş. Bu kehanet, bir dünyadan diğerine geçişle ilgiliymiş – 4. Dünya’dan 5. Dünya’ya geçiş. Geleneksel olarak Hopiler, 4.Dünya’da kadınların evin kalbinden yani ailelerin bir araya geldiği ve beslendiği “masa”dan sorumlu olduğuna inanırlar. 5.Dünya’da ise “masa” yeryüzüdür, yani kadın tüm yeryüzünden sorumludur.

Biz şimdi 5.Dünya’dayız. Öyle zamanlar ki bunlar kaos ve çöküş ile yeni doğan düzen ve yaratılış yanyana, içiçe. Dönüşüm öyle hızlı ki tutunacak hiç bir şey yok, yeryüzünün kendisinden başka. Debra’nın deyişiyle “Biz, bu zamanlar için doğmuş kadınlarız”. Toprak Ana ve hayat bizi çağırıyor! Bu çağrı çok güçlü, bizi hücrelerimizden ve kemiklerimizden, rüyalarımızda ve vizyonlarımızda yakalıyor, bırakmıyor, ve her gün daha da güçleniyor.

Sipapuni, “oluşma yeri” anlamına gelen bir Hopi kelimesi. Yerli Amerikalıların tapınakları “Kiva”larda, yerde bulunan ve başka dünyalara açıldığına inanılan küçük bir deliktir. Başka bir dünyaya ya da hayatımızdaki “bir sonraki şey” her neyse…Hopiler ayrıca sipapuni’nin, 4.Dünya’dan 5. Dünya’ya geçiş yeri de olduğuna inanıyorlar.

Sipapuni ile 13 kadın, 13 haftalık bir yolculuğa çıkacağız. Sipapuni, kendi yolculuklarında cesaret ve kararlılıkla ilerlemek ve 5.Dünya’da yeryüzünün sorumluluğunu almak isteyen kadınlara bir davet:
“oluşma yeri”nde duracağımız, dinleyeceğimiz, hayal edeceğimiz, paylaşacağımız ve yaratacağımız bir yolculuk.

Programın tamamı 13 hafta sürecek. Bu zaman esnasında bir araya geleceğimiz 2 haftasonu inzivamız ve kapanış seremonimiz olacak. Bu buluşmalar arasında ise çalışmaya ve oynamaya emailler, Facebook grubu ve Skype üzerinden devam edeceğiz.

İnzivalarda ve programın diğer aşamalarında council (çember), hareket ve dans, yazmak, vizyon haritası, şiir, hikaye, seremoni, tarot gibi pratiklerle çalışacağız. Bu programda ‘öğretilen’ hiç bir şey yok, öte yandan eşzamanlılık, yaratıcılık ve ilahi ilhamın desteğiyle birbirimizden ve süreçten sürekli öğreniyor, yeni şeyler keşfediyor ve kadınlara ait kadim bilgelikleri hatırlıyor olacağız. Kızkardeşlerimizin ve kutsal Feminen’in şahitliğindeki güvenli alanda armağanlarımızı birbirimize sunarak güçleneceğiz.

SIPAPUNI tarihler: 24 Ekim 2014 – 24 Ocak 2015

BULUŞMA TARİHLERİ:
Açılış inzivası – 24-26 Ekim 2014 @Bayramiç Yeniköy
Kışdönümü inzivası – 19-21 Aralık 2014 (yeri duyuracağız)
Online paylaşım (Skype ya da Google Hangouts ile) – 23 Kasım 2014 (3 saat)
Kapanış seremonisi – 24 Ocak 2015 @Istanbul (tüm gün)

RİTMİMİZ:
Her ay “Kurtlarla Koşan Kadınlar’’ kitabından bir hikaye ve aylık temamız
Her hafta online yapacağımız paylaşımlar, haftalık temamız ve sorular
Her hafta katılımcılardan birinin hikayesinin paylaşılması

Çalışacağımız konulardan bazıları şöyle: görünür olmak, özbakım, kutsal öfke, aidiyet, Dünya’yı sevmek, gücümüze yeniden sahip olmak, yas, topluluk…

Sipapuni’ye katılımla ilgili diğer detaylar için lütfen davetiyemize bakın.

sipapuni

“It’s a woman’s time to step forward!”

Welcome to Sipapuni – a place of emergence
a new ‘women are medicine’ journey.

My elder Debra Roberts met Thomas Banyacya Sr, a Hopi Elder, in the mid-90s. He was sent out by his elders to carry a piece of Hopi prophecy in the world.
The prophecy was about shifting of the world – from Fourth World to the Fifth World. Traditionally, from a Hopi Fourth World perspective, woman was in charge of the table, the place in the home where food and nurturing, family sharing and connection happened. The heart of the home. In the Fifth World, the Earth is considered the table. And the woman is responsible of that table: responsible of the whole Earth.

We are now in the Fifth World. In Debra’s words “we are women born for these times”. The calling is strong, urging us from our cells and bones, in our dreams and visions, growing louder day by day.

Sipapuni is a Hopi word meaning “place of emergence”. Sipapuni is a symbolic small hole in the floor of the kiva (Native American temple), representative of a portal or doorway into other worlds. It is the place where you emerge up into the world, to whatever “next” is. Hopi people believe that sipapuni is the place of coming out of Fourth to Fifth World.

“Sipapuni” is an invitation for women wanting to step forward boldly on their journey and feel called to usher us into the Fifth World. We’ll journey together – 13 women – for three months to sit and be present in the place of emergence, listening deeply, sharing deeply and dreaming boldly.

“It’s our time to penetrate the blood stream of the World.
We are particularly good for the World and what the table needs right now.
Here we are, with Life, people, government, environment, education, families, every which way of the World exactly as it is,
whoever we are and whatever we are doing, it’s our time, our table to take care of.
We were born to do this right now.”

Debra Roberts

The whole program will take 3 months. During this time we will have 2 weekend retreats and one day closing. Between retreats, we will continue working & playing online through a secret/sacred Facebook group, email exchanges and online calls.

In total we will have 13 weeks together. During the retreats and in between, we will play with elements such as council, movement, journaling, vision board, poetry, stories, singing, ceremony, tarot, wild laughters and tears. There will be no teaching yet we will be learning from one another and riding on a flow of synchronicity, creativity and divine inspiration.

We will discover, activate and strengthen our gifts by offering them to one another. We will be received by our sisters – medicineWomen – and the Sacred Feminine in safety and compassion.

Sipapuni dates: 24 October 2014 – 24 January 2015

Dates of being together:
Opening Retreat – 24-26 October 2014 @Bayramiç Yeniköy
Winter Solstice Retreat- 19-21 December 2014 @TBA
Online communion (via Skype or Google Hangouts) – 23 November 2014  (3 hours)
Closing Ceremony – 24 January 2015 @Istanbul

Our rhythm will be:
Monthly theme along with a story from “Women Who Run With The Wolves”
Weekly theme/questions/reflections online
Weekly receiving the story of one woman

Some of our themes are becoming visible, commitment, self-care, loving the World, grief, co-creation, home-making, sacred anger, reclaiming our power…

Please click on the invitation to see other details and how you can participate.

Advertisements

2 thoughts on “SIPAPUNI

  1. Pingback: Güzel insanlar ülkesi |

  2. Pingback: Güzel insanlar ülkesi | Bir Destek Çağrısı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s